30.08.2026

Ten sam rzut, trzy standardy: 55, 110 albo 171 tys. zł. Skąd taka różnica?

Ten sam rzut, trzy standardy: 55, 110 albo 171 tys. zł. Skąd taka różnica?

Ten sam rzut. To samo mieszkanie o powierzchni 65 m². Ten sam wykonawca i te same stawki dla Poznania.

Trzy kosztorysy:

  • 55 199,55 zł brutto,
  • 110 376,76 zł brutto,
  • 170 631,66 zł brutto.

Zmieniła się jedna rzecz: standard wykończenia. Najtańszy i najdroższy wariant dzieli 115 432,11 zł — więcej, niż kosztuje całe wykończenie w wersji środkowej.

Łatwo założyć, że taka różnica to po prostu droższe płytki i droższe panele. Kosztorysy pokazują coś innego. Gdyby liczyła się wyłącznie klasa materiałów, rachunek za materiały urósłby proporcjonalnie — a urósł najwolniej ze wszystkiego.

Skąd wzięło się to porównanie

Materiał do tego porównania wziął się z maila. Para z Poznania kupiła 65-metrowe mieszkanie w stanie deweloperskim, na wykończenie razem z meblami miała odłożone około 150 tys. zł i nie wiedziała, na co ta kwota pozwala.

Nie mieli doświadczenia w remontach. Mieli rzut od dewelopera i jedno pytanie: na jaki standard ich stać.

Wiadomość e-mail zatytułowana „Pomoc w oszacowaniu kosztu wykończenia mieszkania”: para kupiła mieszkanie 65 m² w Poznaniu, ma ok. 150 tys. zł budżetu na wykończenie z meblami i pyta, na jaki standard ten budżet pozwoli
Wiadomość przesłana na kontakt@inprice.pl. Dane nadawcy zostały zamazane.

Zamiast jednej wyceny policzyliśmy ten sam rzut trzy razy. Dopiero zestawienie trzech kosztorysów obok siebie pokazuje, za co naprawdę płaci się w wyższym standardzie.

Jeden rzut, pięć pomieszczeń, trzy kosztorysy

Na rzucie są:

  • łazienka 3,93 m²,
  • pokój 12,81 m²,
  • pokój 10,80 m²,
  • korytarz 8,92 m²,
  • pokój z aneksem kuchennym 28,56 m².

Razem około 65 m². Do mieszkania przynależy jeszcze zadaszony balkon, którego nie wliczaliśmy do powierzchni wycenianego wnętrza.

Rzut mieszkania 65 m²: łazienka 3,93 m², pokój 12,81 m², pokój 10,80 m², korytarz 8,92 m² i pokój z aneksem kuchennym 28,56 m², obok zadaszony balkon
Rzut przesłany przez klienta.

Po wgraniu pliku inPrice rozpoznał pięć pomieszczeń wraz z powierzchniami, więc metraż każdego pokoju nie musiał być przepisywany ręcznie. Ten sam odczyt posłużył potem do wszystkich trzech kosztorysów — dzięki temu różnice w cenie nie biorą się z różnic w obmiarze.

Krok „Pokoje i kondygnacje” w inPrice: całkowita powierzchnia 65 m² i pięć rozpoznanych pomieszczeń z powierzchniami
Pomieszczenia rozpoznane automatycznie po wgraniu rzutu.

Standard to pierwsze pytanie, nie cena za metr

W kreatorze standard jest pierwszym pytaniem, jeszcze przed doborem konkretnych usług. Nie bez powodu: to on decyduje o tym, ile pozycji w ogóle trafi do kosztorysu.

Pierwsze pytanie asystenta inPrice „Jaki standard wykończenia przewidujesz?” z odpowiedziami: budżetowy, umiarkowany i premium
Wybór standardu otwiera ankietę, a nie zamyka ją.

Trzy odpowiedzi, trzy wyniki:

StandardRobocizna bruttoMateriały bruttoRazemKoszt / m²
Budżetowy34 478,55 zł20 721,00 zł55 199,55 zł849 zł
Umiarkowany74 221,76 zł36 155,00 zł110 376,76 zł1 698 zł
Premium117 032,36 zł53 599,30 zł170 631,66 zł2 625 zł

115 432,11 zł

Tyle dzieli wariant budżetowy od premium — przy tym samym rzucie, tym samym metrażu i tych samych stawkach.

Warto spojrzeć na dwie pierwsze kolumny osobno. Materiały rosną z 20,7 do 53,6 tys. zł, czyli około 2,6 raza. Robocizna rośnie z 34,5 do 117 tys. zł, czyli prawie 3,4 raza — i to ona odpowiada za ponad 70% całej różnicy między skrajnymi wariantami.

Budżetowy: 849 zł za m²

Najtańszy wariant to nie mieszkanie niewykończone, tylko mieszkanie wykończone bez etapów, które można pominąć: bez pełnych gładzi we wszystkich pomieszczeniach, bez sufitów podwieszanych, bez przygotowania pod klimatyzację.

W zakres wchodzą między innymi:

  • przygotowanie ścian do malowania,
  • malowanie głównie na biało,
  • panele laminowane układane klasycznie,
  • standardowe listwy przypodłogowe,
  • drzwi przylgowe,
  • klasyczne lampy i kinkiety,
  • łazienka w płytkach, z brodzikiem i kabiną,
  • armatura natynkowa.
Ekran końcowej wyceny w inPrice dla wariantu budżetowego: 55 200 zł brutto, robocizna 34 479 zł, materiały 20 721 zł i koszt 849 zł/m²
Wariant budżetowy — 849 zł za m² brutto.

Umiarkowany: 1 698 zł za m²

Środkowy wariant kosztuje niemal dokładnie dwa razy tyle co budżetowy, ale nie dlatego, że wszystko w nim jest dwa razy droższe. Doszły całe etapy, których w wersji budżetowej po prostu nie ma.

Na podłodze widać to najlepiej. Zamiast panela na podkładzie:

  • wyrównanie podłoża,
  • wylewka samopoziomująca,
  • szlifowanie,
  • grunt szczepny,
  • panele winylowe klejone w jodełkę.

Do tego w całym mieszkaniu:

  • pełne gładzie ścian i sufitów,
  • ściany w kolorze,
  • drzwi bezprzylgowe,
  • spoty i dodatkowe punkty elektryczne,
  • przygotowanie pod klimatyzację w pokoju z aneksem,
  • łazienka z odpływem liniowym i szybą walk-in,
  • armatura podtynkowa,
  • podłączenia pralki, suszarki i sprzętów kuchennych.
Ekran końcowej wyceny w inPrice dla wariantu umiarkowanego: 110 377 zł brutto i koszt 1 698 zł/m², obok wskaźnik wykorzystania budżetu 74%
Wariant umiarkowany — 1 698 zł za m² brutto.

Klejenie w jodełkę to inna praca niż układanie panela pływającego, a wylewka i szlifowanie to dwa dodatkowe dni na budowie. Materiał jest droższy o piętnaście tysięcy. Robocizna — o prawie czterdzieści.

Premium: 2 625 zł za m²

W premium zmienia się nie klasa produktów, tylko charakter wnętrza. Na liście pojawiają się rzeczy, których w dwóch pozostałych wariantach nie ma w ogóle:

  • sufity podwieszane wykończone do standardu Q4,
  • sztukateria ścienna i sufitowa,
  • szynoprzewody podtynkowe i oświetlenie LED,
  • deska warstwowa klejona w jodełkę,
  • listwy ukryte w tynku,
  • drzwi ukryte,
  • mikrocement w łazience,
  • wanna wolnostojąca i osobna strefa prysznica,
  • mata elektrycznego ogrzewania podłogowego,
  • przygotowanie pod klimatyzację w kilku pomieszczeniach.
Ekran końcowej wyceny w inPrice dla wariantu premium: 170 632 zł brutto, koszt 2 625 zł/m² i czerwony wskaźnik przekroczenia budżetu o 20 632 zł
Wariant premium — 2 625 zł za m² brutto.

Prawie każda z tych pozycji ciągnie za sobą kolejne: sufit podwieszany to stelaż, płyta, gładź i malowanie, ukryte listwy to bruzdowanie i uzupełnianie tynku, szynoprzewód podtynkowy to więcej roboty elektrycznej niż zwykły punkt świetlny. Stąd 117 tys. zł samej robocizny.

Różnica to nie droższe płytki, tylko więcej prac

Zestawienie trzech zakresów obok siebie pokazuje, że przejście o poziom wyżej rzadko oznacza „to samo, tylko lepsze”. Częściej oznacza „to samo plus kilka rzeczy, których wcześniej nie było”.

ElementBudżetowyUmiarkowanyPremium
Ścianypodstawowe przygotowaniepełne gładziegładzie i sztukateria
Podłogalaminatwinyl klejony w jodełkędeska warstwowa
Drzwiprzylgowebezprzylgoweukryte
Łazienkapłytki i kabinawalk-in i armatura podtynkowamikrocement i wanna wolnostojąca
OświetlenieklasycznespotyLED i szynoprzewody
Sufity podwieszanenienietak
Klimatyzacjanieprzygotowanie w salonieprzygotowanie w kilku pokojach
Zobacz dokładne założenia trzech standardów

Wariant budżetowy

  • panele laminowane,
  • podstawowe przygotowanie ścian,
  • malowanie na biało,
  • drzwi przylgowe,
  • proste oświetlenie,
  • klasyczna łazienka z kabiną i brodzikiem.

Wariant umiarkowany

  • gładzie,
  • ściany w kolorze,
  • winyl klejony w jodełkę,
  • drzwi bezprzylgowe,
  • spoty,
  • dodatkowa elektryka,
  • prysznic walk-in,
  • armatura podtynkowa,
  • przygotowanie pod klimatyzację.

Wariant premium

  • sufity podwieszane w standardzie Q4,
  • sztukateria,
  • oświetlenie LED i szynoprzewody,
  • deska warstwowa,
  • listwy ukryte w tynku,
  • drzwi ukryte,
  • mikrocement,
  • wanna wolnostojąca,
  • bardziej rozbudowane instalacje.

Ten sam rzut, trzy efekty

Wizualizacja mieszkania 65 m² w wariancie budżetowym: widok z góry na łazienkę z kabiną prysznicową, sypialnię, pokój i salon z aneksem kuchennym
Budżetowy
Wizualizacja mieszkania 65 m² w standardzie umiarkowanym: podłoga w jodełkę, spoty, szyba walk-in w łazience i klimatyzacja w salonie
Umiarkowany
Wizualizacja mieszkania 65 m² w standardzie premium: wanna wolnostojąca, zabudowy, szynoprzewody i deska warstwowa w jodełkę
Premium

Wizualizacje są poglądowe. Meble, które na nich widać, nie są ujęte w żadnym z trzech kosztorysów — kosztorys obejmuje roboty wykończeniowe oraz materiały i wyposażenie wskazane w danym wariancie.

A co z budżetem 150 tys. zł?

Wracając do pytania, od którego zaczął się cały ten materiał: przy 150 tys. zł na wykończenie razem z meblami odpowiedź zależy od tego, ile z tej kwoty ma zostać na kuchnię, szafy i resztę umeblowania.

StandardWykończenieZostaje na meble
Budżetowy55 199,55 zł94 800,45 zł
Umiarkowany110 376,76 zł39 623,24 zł
Premium170 631,66 zł−20 631,66 zł

Budżetowy mieści się z dużym zapasem. Umiarkowany mieści się w kosztach samego wykończenia, ale niecałe 40 tys. zł musi jeszcze pokryć całe umeblowanie. Premium przekracza budżet o 20 631,66 zł jeszcze przed kupnem pierwszej szafy.

55 tys. zł albo 110 tys. zł albo 171 tys. zł

Ten sam rzut, to samo mieszkanie, ten sam metraż. Dlatego pytanie „ile kosztuje wykończenie mieszkania?” bez podania standardu niewiele mówi.

Pełne dane z tego porównania

Powyżej są trzy sumy i jedno porównanie zakresów. Całą analizę — koszty każdego pomieszczenia w każdym z wariantów, pełne podsumowania ankiet, rozbicie na robociznę i materiały oraz to, ile realnie zostaje na umeblowanie — opisaliśmy osobno:

👉 Mamy 150 tys. zł na wykończenie 65 m² z meblami. Na jaki standard nas stać?

Sprawdź to na własnym rzucie

Standard wykończenia najłatwiej wybrać wtedy, gdy widać jego cenę na własnym rzucie, a nie na cudzym przykładzie. Wgraj plan mieszkania, wybierz standard i porównaj warianty między sobą — koszt robocizny i materiałów wyliczy się dla Twojego metrażu.

🚀 Sprawdź koszt wykończenia swojego mieszkania

Rzut → standard → kosztorys → budżet

Pierwszy kosztorys możesz przygotować bezpłatnie.

Przeczytaj również

Przedstawione kwoty są kosztami szacunkowymi przygotowanymi dla konkretnego mieszkania i określonego zakresu prac, przy stawkach przyjętych dla Poznania.

Ostateczny koszt może zależeć między innymi od lokalizacji, stanu lokalu, wybranych materiałów, zakresu zmian instalacyjnych oraz ofert wykonawców. Pełne umeblowanie i zabudowy meblowe nie są uwzględnione w przedstawionych kosztach, a wizualizacje mają charakter poglądowy.